ACT Summer Track Walks – 23rd Nov 17

5000m 1 Mitchell Baker 23:06 2 Connor Frew 23:19 3 Callum Burns 23:50.

3000m Handicap (Place,Name,Time,Start) 1 Sheryl Greathead 24:09 (00:20) 2 Jennifer Gilchrist 22:34 (01:55) 3 Tom Hunt 14:40 (10:05) 4 Lorna England 24:09 (00:40) 5 Doug Fitzgerald 23:26 (01:25) 6 Rod Gilchrist 22:23 (02:30) 7 Helena Bialecki 19:13 (05:45) 8 Sidney Shaw 18:58 (06:00) 9 Ann Staunton-Jugovic 16:29 (08:35) 10 Laura Burns 15:45 (09:25) 11 Peter Baker 16:55 (08:15) 12 Ruth Baussmann 22:03 (03:10) 13 Hannah Manning 16:12 (09:15) 14 Robin Whyte 19:22 (06:30) 15 Margaret McSpadden 25:46 (00:10) Bryan Thomas DQ.

1000m 1 Harry Baker 06:08 2 Ella Baker 06:09 3 Georgia Frew 06:51 4 Kevin Chamberlain 07:21 5 Nikki Phelps 08:09 6 Fran Harris 08:56.

ACT Summer Track Walks – 30th Nov 17

1500m Handicap (Place,Name,Time,Start) 1 Connor Frew 05:52 (08:15) 2 Callum Burns 06:22 (07:55) 3 Ella Baker 09:29 (04:50) 4 Peter Baker 07:49 (06:30) 5 Ann Staunton-Jugovic 07:40 (06:40) 6 Tom Hunt 07:02 (07:20) 7 Hannah Manning 07:28 (06:55) 8 Mitchell Baker 06:03 (08:20) 9 Laura Burns 07:36 (07:00) 10 Ruth Baussmann 10:33 (04:05) 11 Judi Jamieson 13:06 (01:35) 12 Helena Bialecki 09:27 (05:20) 13 Rosemary Parker 10:48 (04:00) 14 Lorna England 11:59 (02:50) 15 Val Chesterton 12:31 (02:20) 16 Robin Whyte 09:16 (05:40) 17 Harry Baker 10:09 (04:50) 18 Margaret McSpadden 12:20 (02:40) 19 Bryan Thomas 10:16 (04:45) 20 Georgia Frew 10:42 (04:20) 21 Ewen Thompson 10:09 (05:00) 22 Bob Parker 10:41 (04:50).

Summer Track Walks – 18th Jan 2018

2000m 1 Callum Burns 08:55 2 Hannah Manning 10:57 3 Peter Baker 11:00 4 Helena Bialecki 12:36 5 Robin Whyte 12:41 6 Bryan Thomas 14:13 7 Ruth Baussmann 14:15 8 Rod Gilchrist 14:42 9 Jennifer Gilchrist 16:11 10 Lorna England 16:20 11 Doug Fitzgerald 16:52 12 Robert Kennelly 17:14 13 Val Chesterton 17:35.

1200m 1 Harry Baker 08:19 2 Ella Baker 08:22 3 Geoff Barker 11:12.

Canberra Track Walk results – 16th Nov 17

2000m 1 Tom Hunt 09:41 2 Laura Burns 10:06 3 Peter Baker 10:52 4 Kate Black 11:15 5 Helena Bialecki 12:26 6 Robin Whyte 12:33 7 Ruth Baussmann 14:49 8 Lorna England 15:48 9 Sheryl Greathead 16:09 10 Margaret McSpadden 16:14 11 Robert Kennelly 16:14 12 Val Chesterton 17:09 13 Geoff Barker 17:17 14 Shelley Hua 17:42 15 Nikki Phelps 17:43.

800m 1 Dale Moore 07:26 2 Shane Kelly 07:26.

Canberra Walking News – 15 Nov 17

Hi Everyone

 

Thank you for all the wonderful help on Thursday night to make the 10km Champs a success.  I believe that Val and Ann both set records on the night, congratulations!

 

Walks info

 

Date Thursday 16 November
Venue Woden
Time 6.30pm
Pointscore No 5
Distances 800,2000m
Judges Doug Fitzgerald ©, Ann Staurnton-Jugovic, Phillipa Hargrave

 

 

Date Thursday 23 November
Venue Woden
Time 6.30pm
Pointscore No 6
Distances 1000m, 3000m,5000m
Judges Edna Dundas C, Jane Bates, Jeff Hunt, Starter Sam Manning/Sarah Frew
Note 3000m Handicap start (ACTMAC Perry Series)

5000m <30mins

 

 

Date Saturday 25 November
Venue Weston Park
Time 1.00pm
Pointscore no
Distances 1km relay
Additional comments Christmas party and winter presentations

Bring a plate to share

Prize for best Christmas outfit!

 

Club news

 

This weekend there will be a walk seminars, I encourage everyone to attend as it’s wonderful opportunity to learn more about the sport we all love.  For further information: http://actlaa.org.au/News/officials-walks-seminar-sunday-19th-november.

If you you are attending All Schools in Adelaide please be aware that athletes are able to email the club in regards submitting a request for athlete support.

Sunday walks are proving to be very popular, if you would like to join us the next event will be on Sunday 17 December at Lennox Gardens.

 

Happy Walking

 

Phillipa

 

Canberra Summer Walking – 19th Oct 17

Woden

1500m 1 Tim Fraser 06:05 2 Mitchell Baker 06:09 3 Callum Burns 06:31 4 Hannah Manning 07:25 5 Laura Burns 07:26 6 Ann Staunton-Jugovic 07:52 7 Robin Whyte 09:32 8 Harry Baker 09:58 9 Ella Baker 09:59 10 Bryan Thomas 10:28 11 Ruth Baussmann 10:46 12 Doug Fitzgerald 11:29 13 Bob Banens 11:48 14 Margaret McSpadden 12:37 15 Robert Kennelly 12:55.

ACT Summer Walks – 2 Nov 17

2000m (Place,Name,Time,Start) 1 Harry Baker 13:10 (06:00) 2 Peter Baker 10:49 (08:30) 3 Ella Baker 13:21 (06:00) 4 Ruth Baussmann 14:09 (05:15) 5 Tom Hunt 09:41 (09:45) 6 Mitchell Baker 08:16 (11:10) 7 Callum Burns 08:51 (10:40) 8 Laura Burns 10:03 (09:30) 9 Sidney Shaw 12:16 (07:20) 10 Hannah Manning 10:09 (09:30) 11 Robert Kennelly 16:54 (02:45) 12 Ann Staunton-Jugovic 10:42 (09:00) 13 Sheryl Greathead 16:06 (03:40) 14 Robin Whyte 12:34 (07:15) 15 Val Chesterton 16:40 (03:20) 16 Consie Larmour 17:17 (02:45) 17 Lorna England 16:06 (04:05) 18 Kate Black 11:47 (08:30) 19 Margaret McSpadden 16:49 (03:40) 20 Doug Fitzgerald 15:19 (05:30) 21 Geoff Barker 16:28 (04:40) 22 Venessa Lamb 17:29 (03:40) 23 Judy Jamieson 17:30 (03:40) Bryan Thomas DQ

ACT Walkers News – 01 Nov 17

Hi Everyone

I hope everyone is planning their Christmas outfit for the Christmas party on the Saturday 25 November at Weston Park (1pm), there will be an award for best costume.

Walks info:

Thursday 2 November (pointscore no 4)

Venue:  Woden Park

Time:     6.30pm

Distances:  800m/2000m Handicap Start

Judges:  Jane Bates (c), Phillipa Hargrave,Jeff Hunt

Starter:  Sam Manning  (TBC)

 

Thursday 9 November (non pointscore)

Venue:  Woden Park

Time:  6.15pm 

Distances:  

 

Open Events:  1200m, 3000m, 5000m, 10000m.

Incorporating AACT under 20, senior 100000m walk championships

ACTW under 20, senior 10000m race walk and open fitness championships.

ACTMAC 10000m race walk championships

 

Judges:  Tim Burns (c), Mark Worrall,  Phil Essam, Jeff Hunt

Posting board:  Phillipa Hargrave

Lap Scorers:  Sam Manning, Sarah Frew, Jaki Fraser

 

If you are unable to assist with this event, please let us know ASAP, as we require a full roster for this event to be  a success.

 

Club News

 

Congratulations to Tom Hunt and Connor Frew who broke the ACT Athletics record in their events last Saturday at the combined meet.

 

The program for the summer season is attached for your information.

 

 

Happy Walking.

 

Phillipa

Canberra Walking – 2nd Sep 17

Handicap Starts

8K (Place,Name,Time,Start) 1 Val Chesterton 01:10:07 (00:00) 2 Doug Fitzgerald 01:01:44 (09:10) 3 Geoff Barker 01:05:34 (05:30) 4 Robin Whyte 52:01 (20:55) 5 Bryan Thomas 57:57 (15:20) 6 Greg Durr 46:30 (27:00) 7 Mick Saunders 55:50 (18:10).  

4K 1 David Mackenzie 33:32 (32:05) 2 Hannah Manning 21:35 (45:50) 3 Helena Bialecki 26:15 (41:30) 4 Derek Robinson 27:11 (41:10) 5 Connor Frew 19:20 (49:10) 6 Tim Fraser 19:24 (49:10) 7 Raine Thompson 37:52 (30:50) 8 Mitchell Baker 20:10 (48:45) 9 Jennifer Gilchrist 34:03 (37:45).

2K 1 Jayden Elphick 11:15 (36:50) 2 Kai Jeong-Reuss 12:30 (35:55) 3 Robyn Saunders 15:38 (33:35) 4 Andrew Camp-Liddiard 12:59 (37:40) 5 Phil Essam 21:58 (32:40).

1K 1 Georgia Frew 06:40 (37:20).