Canberra Track Walk results – 16th Nov 17

2000m 1 Tom Hunt 09:41 2 Laura Burns 10:06 3 Peter Baker 10:52 4 Kate Black 11:15 5 Helena Bialecki 12:26 6 Robin Whyte 12:33 7 Ruth Baussmann 14:49 8 Lorna England 15:48 9 Sheryl Greathead 16:09 10 Margaret McSpadden 16:14 11 Robert Kennelly 16:14 12 Val Chesterton 17:09 13 Geoff Barker 17:17 14 Shelley Hua 17:42 15 Nikki Phelps 17:43.

800m 1 Dale Moore 07:26 2 Shane Kelly 07:26.

Canberra Summer Walks – 9 Nov 17

Walk Results 9/11/2017 Woden Park

10000m Championship 1 Mitchell Baker 48:15 2 Connor Frew 48:24 3 Tim Fraser 51:08 4 Ann Staunton-Jugovic 59:06 5 Greg Durr 01:01:35 6 Robin Whyte 01:05:48 7 Bryan Thomas 01:12:38 8 Val Chesterton 01:28:31.  5000m 1 Kate Black 30:10 2 Helena Bialecki 32:56 3 Sidney Shaw 34:11 4 Lorna England 42:36.  3000m 1 Tom Hunt 14:37 2 Hannah Manning 16:08 3 Laura Burns 16:23 4 Rod Gilchrist 22:37 5 Robert Kennelly 25:33 6 Nikki Phelps 27:25 7 Fran Harris 28:34.  1200m 1 Harry Baker 07:34 2 Ella Baker 07:35 3 Georgia Frew 07:57.

Canberra Summer Road Walks – No 2 – 12 Nov 17

Our second summer road walk saw 20 walkers turn out for the early start and a nice walk in perfect conditions at Lennox Gardens.

10k Tim Fraser 46:43, Mitch Baker 46:45, Connor Frew 47:54, Matt Griggs 49:34, Callum Burns 52:33, Greg Durr 59:38, Anne Staunton 59:38, Robin Whyte 1:05:58, Bob Parker 1:14:59.

5k Hannah Manning 28:16, Derek Robinson 36:02, Miriam McCarthy 37:14, Rosemary Parker 38:19, Doug Fitzgerald 43:41, Geoff Barker 46:24, Phil Essam 51:42.

2.5k Laura Burns 13:08, Jane Bates 17:57, Ella Baker 18:19, Val Chesterton 23:12

Canberra Walking News – 15 Nov 17

Hi Everyone

 

Thank you for all the wonderful help on Thursday night to make the 10km Champs a success.  I believe that Val and Ann both set records on the night, congratulations!

 

Walks info

 

Date Thursday 16 November
Venue Woden
Time 6.30pm
Pointscore No 5
Distances 800,2000m
Judges Doug Fitzgerald ©, Ann Staurnton-Jugovic, Phillipa Hargrave

 

 

Date Thursday 23 November
Venue Woden
Time 6.30pm
Pointscore No 6
Distances 1000m, 3000m,5000m
Judges Edna Dundas C, Jane Bates, Jeff Hunt, Starter Sam Manning/Sarah Frew
Note 3000m Handicap start (ACTMAC Perry Series)

5000m <30mins

 

 

Date Saturday 25 November
Venue Weston Park
Time 1.00pm
Pointscore no
Distances 1km relay
Additional comments Christmas party and winter presentations

Bring a plate to share

Prize for best Christmas outfit!

 

Club news

 

This weekend there will be a walk seminars, I encourage everyone to attend as it’s wonderful opportunity to learn more about the sport we all love.  For further information: http://actlaa.org.au/News/officials-walks-seminar-sunday-19th-november.

If you you are attending All Schools in Adelaide please be aware that athletes are able to email the club in regards submitting a request for athlete support.

Sunday walks are proving to be very popular, if you would like to join us the next event will be on Sunday 17 December at Lennox Gardens.

 

Happy Walking

 

Phillipa

 

Canberra Summer Walking – 19th Oct 17

Woden

1500m 1 Tim Fraser 06:05 2 Mitchell Baker 06:09 3 Callum Burns 06:31 4 Hannah Manning 07:25 5 Laura Burns 07:26 6 Ann Staunton-Jugovic 07:52 7 Robin Whyte 09:32 8 Harry Baker 09:58 9 Ella Baker 09:59 10 Bryan Thomas 10:28 11 Ruth Baussmann 10:46 12 Doug Fitzgerald 11:29 13 Bob Banens 11:48 14 Margaret McSpadden 12:37 15 Robert Kennelly 12:55.

ACT Summer Walks – 2 Nov 17

2000m (Place,Name,Time,Start) 1 Harry Baker 13:10 (06:00) 2 Peter Baker 10:49 (08:30) 3 Ella Baker 13:21 (06:00) 4 Ruth Baussmann 14:09 (05:15) 5 Tom Hunt 09:41 (09:45) 6 Mitchell Baker 08:16 (11:10) 7 Callum Burns 08:51 (10:40) 8 Laura Burns 10:03 (09:30) 9 Sidney Shaw 12:16 (07:20) 10 Hannah Manning 10:09 (09:30) 11 Robert Kennelly 16:54 (02:45) 12 Ann Staunton-Jugovic 10:42 (09:00) 13 Sheryl Greathead 16:06 (03:40) 14 Robin Whyte 12:34 (07:15) 15 Val Chesterton 16:40 (03:20) 16 Consie Larmour 17:17 (02:45) 17 Lorna England 16:06 (04:05) 18 Kate Black 11:47 (08:30) 19 Margaret McSpadden 16:49 (03:40) 20 Doug Fitzgerald 15:19 (05:30) 21 Geoff Barker 16:28 (04:40) 22 Venessa Lamb 17:29 (03:40) 23 Judy Jamieson 17:30 (03:40) Bryan Thomas DQ

ACT Walkers News – 01 Nov 17

Hi Everyone

I hope everyone is planning their Christmas outfit for the Christmas party on the Saturday 25 November at Weston Park (1pm), there will be an award for best costume.

Walks info:

Thursday 2 November (pointscore no 4)

Venue:  Woden Park

Time:     6.30pm

Distances:  800m/2000m Handicap Start

Judges:  Jane Bates (c), Phillipa Hargrave,Jeff Hunt

Starter:  Sam Manning  (TBC)

 

Thursday 9 November (non pointscore)

Venue:  Woden Park

Time:  6.15pm 

Distances:  

 

Open Events:  1200m, 3000m, 5000m, 10000m.

Incorporating AACT under 20, senior 100000m walk championships

ACTW under 20, senior 10000m race walk and open fitness championships.

ACTMAC 10000m race walk championships

 

Judges:  Tim Burns (c), Mark Worrall,  Phil Essam, Jeff Hunt

Posting board:  Phillipa Hargrave

Lap Scorers:  Sam Manning, Sarah Frew, Jaki Fraser

 

If you are unable to assist with this event, please let us know ASAP, as we require a full roster for this event to be  a success.

 

Club News

 

Congratulations to Tom Hunt and Connor Frew who broke the ACT Athletics record in their events last Saturday at the combined meet.

 

The program for the summer season is attached for your information.

 

 

Happy Walking.

 

Phillipa

Canberra Walking – 23rd Feb 17

3000m 1 Brendon Reading 13:19 2 Ian Rayson 13:35 3 Matt Griggs 13:39 4 Mitchell Baker 13:41 5 Tim Fraser 13:45 6 Callum Burns 14:08 7 Gabby Hunt 14:19 8 Tom Hunt 15:05 9 Gwyllym Young 15:32 10 Laura Burns 15:40 11 Simon Hosking 15:48 12 Hannah Manning 16:30 13 Robin Whyte 18:42 14 Peter Baker 20:01 15 Bryan Thomas 21:06 16 Geoff Barker 23:01 17 Doug Fitzgerald 23:13 18 Sheryl Greathead 23:35 19 Lorna England 25:17 20 Val Chesterton 26:17 21 Robert Kennelly 26:56.  1000m 1 Sidney Shaw 05:31 2 Andrew Camp-Liddiard 05:58 3 Sebastian Young 06:01 4 Ella Baker 06:12 5 Harry Baker 07:46 6 Fiona Kane 9:00.

Canberra Walking – 9 Mar 17

1500m Handicap Start (Place,Name,Time,Start) 1 Sebastian Young 08:43 (03:25) 2 Andrew Camp-Liddiard 08:38 (03:35) 3 Kate Black 08:30 (03:50) 4 Gwyllym Young 06:40 (05:45) 5 Geoff Barker 10:44 (01:45) 6 Ella Baker 09:30 (03:00) 7 Gabby Hunt 06:50 (05:45) 8 Peter Baker 07:53 (04:45) 9 Doug Fitzgerald 10:55 (01:45) 10 Mitchell Baker 06:26 (06:15) 11 Sidney Shaw 08:38 (04:05) 12 Pierce Brennan 09:20 (03:25) 13 Anna Vahey 10:47 (02:00) 14 Connor Frew 06:07 (06:40) 15 Lorna England 11:57 (00:50) 16 Ewen Thompson 09:15 (03:35) 17 Robin Whyte 09:12 (03:40) 18 Tim Fraser 06:31 (06:25) 19 Georgia Frew 10:59 (02:00) 20 Margaret McSpadden 12:00 (01:00) 21 Sheryl Greathead 11:45 (01:20) 22 Bryan Thomas 10:33 (02:40) 23 Phil Essam 12:43 (00:35) 24 Harry Baker 10:18 (03:05) 25 Caroline Campbell 10:57 (02:40) 26 YY Liu 14:21 (02:10).