Vals winter update – 5 Apr 16

Item 1    Events & Roster 9 April.

Item 2    Australian Running Festival.

Item 3    Events & Roster 16 April.

 

Hi All

 

Welcome to the commencement of the 2016 Winter Walking Season. There is plenty to look forward to, a variety of locations and distances for our events, the celebration of the Club’s 50th Lake Burley Griffin Walking Carnival in June, and the Racewalking Australia & Australian Road Walking Championships in Canberra in August. Participation in both these events should be high as no travelling vast distances is involved. Come out and enjoy the challenge, the changing scenery and the companionship.

 

Item 1

Saturday 9 April  2016 (Pointscore No.1)

Venue: Molonglo Reach (Below RMC@Boat Shed). Map 20 E13

Distance/Times: 1.30pm Long Distance 8k

2.00pm Middle Distance 4k, Short Distance 2k, Mini Distance 1k.

Race Director:     Robin Whyte.

Walk Judges:      Val Chesterton(Chief), Phillipa Hargrave

Time Keepers:    Robin Whyte, ???.

Afternoon Tea:   Val Chesterton

 

Item 2

The annual Australian Running Festival will be held on 9 & 10 April 2016 from the West Lawns (Parkes Place West). Check the website www.runningfestival.com.au for details.

 

Item 3

Saturday 16 April 2016 (Pointscore No.2)

Venue:   Lake Tuggeranong (near Scout Hall, Mortimer Lewis Drive. Map 31 Q9.

Distances/Times: 1.00pm Long Distance 10k Staggered Starts

2.00pm Middle Distance 4k, Short Distance 2k, Mini Distance 1k.               

Race Director:     Tim Burns.

Walk Judges:      Mark Worrall(Chief), Tim Burns.

Time Keepers:    Jeff Hunt,  ???.

Afternoon Tea:    Kate Black.

 

Val

Canberra Summer Racewalking – 21 Jan 16

5000m 1 Tim Fraser 25:41 2 Connor Frew 25:42 3 Gabby Hunt 26:14 4 Matt Griggs 27:27 Rhiannon Lovegrove DNF.

3000m Handicap (Place,Name,Time,Start) 1 Lorna England 28:42 (00:00) 2 Zoe Hunt 13:35 (15:10) 3 Sheryl Greathead 24:04 (05:25) 4 Spencer Burns 15:57 (13:50) 5 Bryan Thomas 21:03 (08:55) 6 Robin Whyte 19:18 (10:40) 7 Ruth Baussmann 21:48 (08:15) 8 Doug Fitzgerald 23:35 (06:35) 9 Jennifer Gilchrist 22:44 (07:35) 10 Peter Baker 17:26 (13:05) 11 Rod Gilchrist 22:05 (08:30) 12 Gwyllym Young 17:00 (13:45) 13 Laura Burns 17:02 (14:10) Tom Hunt DNF Terri Jones DNF.

1000m 1 Ellen Vahey 05:32 2 Heli Laajoki 06:39 3 Wendy Kupkee 07:36 4 Jack Thackray 08:59.

Canberra Summer Walking – 28 Jan 2016

1500m 1 Connor Frew 06:40 2 Mitchell Baker 06:41 3 Gabby Hunt 06:46 4 Callum Burns 07:05 5 Matt Griggs 07:11 6 Spencer Burns 07:14 7 Gwyllym Young 07:19 8 Laura Burns 07:28 9 Tom Hunt 07:52 10 Peter Baker 08:11 11 Katie Alley 08:26 12 Kate Black 08:30 13 Ellen Vahey 08:51 14 Robin Whyte 09:12 15 Harry Baker 10:05 16 Heli Laajoki 10:06 17 Geoff Barker 10:51 18 Jennifer Gilchrist 11:03 19 Val Chesterton 12:05 20 Ella Baker 12:32.

700m 1 Anna Vahey 04:57 2 Thalita Allen 05:06.

Canberra Summer Walking – 18th Feb 16

2000m Handicap (Place,Name,Time,Start) 1 Jennifer Gilchrist 14:23 (07:20) 2 Tim Fraser 09:05 (13:05) 3 Mitchell Baker 09:05 (13:05) 4 Doug Fitzgerald 14:50 (07:20) 5 Kate Black 11:35 (10:35) 6 Wendy Kupkee 15:05 (07:10) 7 Rod Gilchrist 14:12 (08:05) 8 Jack Thackray 17:33 (04:45) 9 Robin Whyte 12:08 (10:10) 10 Gabby Hunt 09:25 (12:55) 11 Ann Staunton-Jugovic 10:27 (11:55) 12 Laura Burns 10:16 (12:15) 13 Spencer Burns 10:20 (12:15) 14 Sheryl Greathead 16:07 (06:30) 15 Bryan Thomas 13:48 (08:50) 16 Robert Kennelly 16:40 (06:00) 17 Ruth Baussmann 14:15 (08:25) 18 Val Chesterton 16:32 (06:10) 19 Peter Baker 11:19 (11:35) 20 Tony Fenotti 15:58 (07:10) 21Terri Jones 17:52 (05:20) 22 Caroline Campbell 15:55 (07:50) 23 Carmen Carlon 23:52 (00:00).

800m 1 Ella Baker 06:02.

Canberra Summer Walking – 25th Feb 16

2000m 1 Zoe Hunt 09:00 2 Connor Frew 09:08 3 Mitchell Baker 09:09 4 Gabby Hunt 09:26 5 Gwyllym Young 09:37 6 Robin Whyte 12:10 7 Bryan Thomas 13:58 8 Rod Gilchrist 14:16 9 Geoff Barker 14:43 10 Tony Fenotti 15:41 11 Sheryl Greathead 16:34 12 Robert Kennelly 16:38 13 Val Chesterton 17:14.

1200m 1 Harry Baker 08:48 2 Georgia Frew 09:49 3 Ella Baker 09:52.

Canberra Summer Racewalking – 3 Mar 16

1500m Handicap (Place,Name,Time,Start) 1 Harry Baker 09:35 (02:35) 2 Tony Fenotti 11:11 (01:05) 3 Margaret Fenotti 12:02 (00:20) 4 Gwyllym Young 06:47 (05:40) 5 Callum Burns 06:57 (05:35) 6 Rod Gilchrist 10:14 (02:25) 7 Ella Baker 11:58 (00:45) 8 Mitchell Baker 06:39 (06:05) 9 Gabby Hunt 06:52 (05:55) 10 Peter Baker 07:53 (04:55) 11 Bryan Thomas 10:15 (02:35) 12 Robin Whyte 09:01 (03:55) 13 Spencer Burns 07:27 (05:30) 14 Doug Fitzgerald 11:08 (01:50) 15 Robert Kennelly 12:08 (00:50) 16 Laura Burns 07:38 (05:30) 17 Terri Jones 12:49 (00:20) 18 Sheryl Greathead 12:02 (01:15) 19 Geoff Barker 11:33 (02:00) 20 Kate Black 08:59 (05:30).

Canberra Summer Racewalking – 24th Mar 16

Venue – Woden

5000m 1 Mitchell Baker 24:13 2 Tim Fraser 24:14 3 Connor Frew 24:59 4 Gabby Hunt 25:47 5 Ann Staunton-Jugovic 27:30 6 Spencer Burns 27:54 7 Peter Baker 29:58 8 Kate Black 30:52 9 Robin Whyte 31:04 10 Geoff Barker 37:06 11 Rod Gilchrist 37:15 12 Doug Fitzgerald 39:56 13 Val Chesterton 42:25 Bryan Thomas DQ.

1000m 1 Laura Burns 04:50 2 Hannah Manning 05:57 3 Harry Baker 06:07 4 Ella Baker 07:10 5 Jennifer Gilchrist 07:10 6 Georgia Frew 08:22.

LBG 50th Annual Walking Carnival – Info sheet and Entry Form

50th ANNUAL LAKE BURLEY GRIFFIN WALKING CARNIVAL

 

12 JUNE 2016 – CANBERRA

 

2016 Entry Form

 

Information Sheet

 

The ACT Race & Fitness Walking Club (ACT Walkers) on behalf of Racewalking Australia invite your members and race walkers affiliated with a National Athletics Association to participate in this year’s Annual Lake Burley Griffin Walking Carnival to be held on Sunday 12 June 2016.

This, the 50th year that the event has been conducted is a very significant milestone not only for this club, but for Racewalking Australia.

From humble beginnings with just a few events and participants there are now race walk events for all age categories and abilities, as well as fitness walks, and is the biggest race walk carnival in Australia.

The fitness walks are open to all, but participants in the race walking events must be members of a club affiliated with Racewalking Australia.

All clubs and individuals are encouraged to invite current club members, past and present participants, to be part in this year’s event which is likely to be the last held at the current picturesque location.

All are welcome, be it as a participant, a volunteer or a spectator. There is something for everyone.

Comprehensive details concerning entry procedures, volunteers and the conduct of the Carnival are below.

 IMPORTANT NOTICES

Volunteers/Officials

Clubs are required to provide two volunteers (in addition to Walk Judges) to assist with the conduct of the carnival, particularly with manning the feed stations, turn point duty and lap scoring.  It is also most important that each Club provide a Walk Judge for the morning events starting at 8.00 am.

Parental Responsibilities.

Having encountered problems in the past of trespass by children on to the miniature railway in Weston Park, parents should be reminded that they alone are responsible for their children’s whereabouts and behavior.

Presentations.

The Presentation of Awards will again take place at The Hellenic Club of Canberra, Matilda Street, Woden (Yellow Pages Map 22 F13) commencing at 7.30 pm.

Meals are also available, with the choice of three venues within the Club – Bistro, Chinese & Al-a-cart from 6.00 pm, but meals cannot be taken into the Presentaion Auditorium. 

There are also a number of eateries near the Woden Plaza a short distance from the Club.

Accommodation

There are two hotels located in Woden (Phillip) – Quality Hotel, Cnr Melrose Dr & Launceston St, and Adobe Apartment Hotel, 10 Bowes St.

Commemorative Merchandise.

A notice concerning the availability of commemorative merchandise has already been circulated. However everyone should be reminded that T/Shirts and Polo Shirts MUST ordered and paid for no later than 31 March 2016.

GENERAL INFORMATION

(1) VENUE                            

The venue for all events is Weston Park Road (Banks Street), Weston Park, YARRALUMLA. (Yellow Pages Map 18 H8).  All events have a common start / finish line.

The 10 & 20 miles events will be conducted on the recreational path (apart from a short distance on the road near the start/finish) around the West Basin of Lake Burley Griffin. Both events will start in Weston Park and proceed in a clockwise direction. Competitors in the 20 miles will turn at the 10 mile mark and proceed back to the start / finish line in an anti-clockwise direction. Directional markings are in ORANGE.

 

A 1.25k circuit will be used for the 10k (8 laps) & 5k (4 laps) events (turn point markings are in BLUE); the 3k, 2k & 1k events will be held on a 1k circuit (turn point markings are in YELLOW). These courses are located on the main road (Weston Park Road) within Weston Park and will be closed to traffic.

 

The 5 miles Fitness Walk is conducted on the lake course with the turnaround point on Scrivener Dam (turn point markings are in BLUE).

 

There are two toilet blocks within 300 metres radius of the start / finish line.

 

Showers are available at the Canberra Southern Cross Yacht Club, Mariner Drive off Alexandrina Drive (Yellow Pages Map 19 B11), approximately 3 kilometres east of Weston Park.

 

(2) EVENTS                                              START TIME    HANDICAP BASE TIME      

  1. Open 20 miles (32.187k)                          8.00am                        137 mins
  2. Fitness 20 miles (32.187k)                       8.00am                       Non Hcp/Judged contact only
  3. AACT W&M 30 kilometre Chp              8.00am            Non Handicap event
  4. Open Womens 10 miles (16.093k)           8.00am            70 mins-Includes RWA Masters10m
  5. Open Mens 10 miles (16.093k)                8.00am            70 mins-Includes RWA Masters10m
  6. Fitness 10 miles 16.093k)                        8.00am            Non Hcp/Judged contact only
  7. Fitness 5 miles (8.047k)                           9.00am           Non Hcp/Judged contact only
  8. Mens U20 10 kilometres                           10.30am          42 mins
  9. AACT Mens U20 10 kilometre Chp         10.30am          Non Handicap Event
  10. Open (over 20 years) 10 kilometres          10.30am          Non Handicap Event
  11. Womens U20 10 kilometres                      10.30am          47 mins
  12. Boys U10 1 kilometre                              11.40am          4 mins 30 Secs
  13. Girls U10 1 kilometre                              11.40am          4 mins 30 Secs
  14. Boys U12 2 kilometres                            11.50am          9 mins 20 Secs
  15. Girls U12 2 kilometres                             12.10pm 9 mins 20 Secs
  16. Boys U14 2 kilometres                             12.30pm        9 mins 20 Secs
  17. Girls U14 2 kilometres                              12.50pm 9 mins 20 Secs
  18. Boys U16 3 kilometres                             1.10pm 13 mins
  19. Girls U16 3 kilometres                              1.35pm 13 mins
  20. Boys U18 5 kilometres                             2.00pm 22 mins
  21. Girls U18 5 kilometres                              2.00pm 23 mins
  22. Womens 5 kilometres                                 2.40pm 21 mins

 

NOTES: (a) Events 1, 4, 5, 8, and 11 to 22 inclusive are Racewalking Australian (Federation) individual and team  events; plus events 4 & 5 incorporate a Racewalking Australia Masters individual competition.

(b) Clubs must ensure that all information required establishing a walkers entitlement to awards is provided.  Failure to do so may result in a competitor not receiving an award to which they may be entitled. Clubs are reminded they must submit all individual entry forms with the team entry fees.

(3) ENTRIES

Entries close WEDNESDAY 25 MAY 2016. Competitors must complete and sign an individual entry form and submit it to their Club Secretary. Clubs must then insert handicaps where applicable before forwarding the forms and entry fees to Mr Robin Whyte, PO Box 1324, Queanbeyan NSW 2620.

 

Please show the correct handicap, which is the difference between the walkers expected time, as determined by the individual club’s handicapper, and the base time for the particular event, as listed above in item 2. For example, an U14 competitor expected to do 10.20 for the 2k would have a handicap of 1.0; the difference between the handicap base time of 9.20 & expected time of 10.20.

 

Please note that entries will not be accepted without the appropriate entry fees and signed individual entry forms.

 

Late entries will be accepted, but entrants will not be eligible for handicap prizes or team membership.

 

(4) ENTRY FEES           

The entry fee for ALL RACE WALKING AUSTRALIA & ACT Walkers events is $25.00 with a maximum of $40.00 per person. There is an additional fee of $20.00 for Athletics ACT Championships. Fitness Walk fees are Adult $10.00, Under 18 $5.00, Family $20.00.

(5) TEAM EVENTS

Team events will be conducted in conjunction with ALL RACEWALKING AUSTRALIA EVENTS except the Masters Womens & Masters Mens 10 miles. The first three (3) competitors of each Club to finish without disqualification will constitute TEAM 1, the next three (3) to finish TEAM 2 and so on. The Brennan Trophy is contested for by the number one team of each club.

(6) PROTESTS

Protests must be lodged in writing with the event referee within 30 minutes of the completion of the event in dispute and accompanied by a cash fee of $20.00

(7) Volunteers

ACT Walkers need volunteers/officials to be able conduct the carnival efficiently and Clubs are required to provide a minimum of two volunteers (NOT including Walk Judges) to assist, particularly for manning feed stations, turn point duty & lap scoring. It is also most  important that each Club provide a Walk Judge for the events commencing at 8.00am. Please complete  enclosed Volunteers Form so that we can be sure all positions are filled and all volunteers informed of their duties prior to the day of the event.

 

Lap scorers are required for events 8 to 11 (Womens & Mens U20, open (over 19) & ACT U20 Mens 10k) and events 20 to 22 (Boys & Girls U18 5k, Womens 5k).

 

On the enclosed VOLUNTEERS FORM please provide the names of volunteers and the capacity in which they are willing to help, or are considered best suited to assist. Each club is to nominate a responsible person to act on the Jury of Appeal in order that a panel of four (4) may be selected by the organising committee; and to advise the name of the Team Manager together with their Canberra address & telephone contact number.

 

Your continued support with the conduct of this event is very much appreciated by ACT Walkers, and ensures a smoothly run and successful carnival.

 

The RACEWALKING AUSTRALIA CONFERENCE will commence at 6.30pm on Saturday 11 June 2016 in the Orpheus Room at The Hellenic Club of Canberra, Matilda Street, Woden (yellow Pages Map 22 F13).

 

(8) RACE NUMBERS

Race numbers will be supplied by ACT Walkers and will be given to the Team Managers together with the program of events, at the Racewalking Australia Conference, or collected at Weston Park on Saturday 11 June 2016 between 11.00am and 1.00pm.

 

A YELLOW race number will be issued to Fitness Walkers to enable clear identification of non racewalking participants. There will also be a separate presentation and lucky number draw for the 5 mile Fitness Walk. This will take place around 10.30am.

 

The Walk Judges must be advised that Fitness Walkers will be wearing a YELLOW race number and that they are to be judged, for running or loss of contact.

 

(9) FIRST AID & MASSAGE

First Aid will be provided by a qualified practitioner from 8 am until the completion of the race program.  We will also endeavour again to have a massage practitioner available, at a cost of $5.00 a session.

 

(10) FEED STATIONS

Feed stations for the 10 & 20 miles will be located at approximately 4 kilometre intervals. Team Managers are to have support at each station to look after the needs of their competitors for the duration of the event. Special drinks must be given to an official at the check-in tent by 7.45am. The acceptance of food or drink at other places on the course could result in disqualification.

(11) CANTEEN

Canteen facilities will be available in Weston Park from 8.00am on Sunday morning.

 

(12) UNIFORMS

All Racewalking Australia event competitors MUST wear the uniform of their Club, as registered with RACEWALKING AUSTRALIA. Failure to do so may result in disqualification. Competitors not competing in a Racewalking Australia event are also encouraged to wear their Walking Club uniform.

 

(13) BARREL DRAWS

A number of lucky number barrel draws will take place during the evening presentations. A Volunteers and Officials barrel draw will take place around midday.

 

(14) PRESENTATION OF AWARDS, DINING & ACCOMMODATION

Presentation of Awards will be at the Hellenic Club of Canberra, Matilda Street, Woden (Yellow Pages Map 22 F13) commencing at 7.30 pm.

 

Meals are available in the Club – with the choice of three venues  – Bistro, Chinese & Al-a-cart from 6.00 pm..  HOWEVER MEALS CANNOT BE TAKEN TO THE PRESENTATION AUDITORIUM. Visitors are free to use the club facilities and EFTPOS and Credit Cards are accepted.

 

There are also a number of eateries near the Woden Plaza a short distance from the Club.

 

There are two hotels located in Woden (Phillip) – Quality Hotel, Cnr Melrose Dr & Launceston St, and Adobe Apartment Hotel, 10 Bowes St.

 

***WINNERS OF OUTRIGHT INDIVIDUAL AWARDS CANNOT WIN A HANDICAP TROPHY***

 

(15) AWARDS

PLEASE NOTE:        (1) Any competitor is eligible to win the perpetual trophy for winning an event.

(2) Gold, Silver & Bronze medallions will be presented to the first three Australians in all Racewalking Australia events, regardless of actual placing.

 

EVENT  1 – OPEN  20 MILES (32.187 kilometres) ( Racewalking Australia Event )

OUTRIGHT  Women 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

Men      1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

MASTERS     Women 35 years & Over 1st/2nd/3rd ACT Walkers LBG Medal

Men  35years & Over 1st/2nd/3rd  ACT Walkers LBG Medal

HANDICAP   1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd Trophy

OLDEST TO FINISH ACT Walkers LBG Medal

TEAMS

FEDERATION 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medals (3)

MASTERS   Women & Men 35 years & Over 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd ACT Walkers LBG Medals (3)

 

EVENT 2 – FITNESS 20 MILES (32.187 Kilometres) (ACT Walkers Event)

OUTRIGHT   Women 1st/2nd/3rd  ACT Walkers LBG Medal

Men      1st/2nd/3rd  ACT Walkers LBG Medal

Certificate of Achievement to all finishers.

 

EVENT 3 – ATHLETICS ACT  30 KILOMETRES CHAMPIONSHIP

OUTRIGHT  Women 1st/2nd/3rd AACT Medal

Men      1st/2nd/3rd AACT Medal

Resident        Women 1st/2nd/3rd AACT Medal

Men      1st/2nd/3rd AACT Medal

 

EVENT  4 – OPEN WOMENS 10 MILES (16.093 kilometres) ( Racewalking Australia Event )

OUTRIGHT 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

MASTERS  Women 35 years & Over 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

HANDICAP 1st/2nd/3rd Trophy

OLDEST TO FINISH ACT Walkers LBG Medal

TEAMS      1st Perpetual Trophy / 1st/ 2nd/3rd RWA Medals (3)

 

EVENT 5 –  OPEN MENS  10 MILES (16.93 kilometres) ( Racewalking Australia Event)

OUTRIGHT 1ST Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

MASTERS  Men 35 years & Over 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

HANDICAP 1st/2nd/3rd Trophy

TEAMS      1st Perpetual Trophy / 1st/ 2nd/3rd RWA Medals (3)

 

 

 

 

EVENT 6 – FITNESS 10 MILES (16.093 Kilometres) (ACT Walkers Event)

EVENT 7 – FITNESS 5 MILES (8.047 kilometres) (ACT Walkers Event)

OUTRIGHT   Women 1st/2nd/3rd  ACT Walkers LBG Medal

Men      1st/2nd/3rd  ACT Walkers LBG Medal

Certificate of Achievement to all finishers.

 

EVENT  8 – MENS UNDER 20 10 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

OUTRIGHT 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

HANDICAP 1st/2nd/3rd Trophy

TEAMS      1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medals (3)

 

EVENT  9 – ATHLETICS ACT MENS U20 10 KILOMETRES  CHAMPIONSHIP

OUTRIGHT 1st/2nd/3rd AACT Medal

Resident       1st/2nd/3rd AACT Medal

 

EVENT 10 – OPEN (over 19 years) 10 KILOMETRES ( ACT Walkers Event)

OUTRIGHT  1st/2nd/3rd ACT Walkers LBG Medal

 

EVENT 11 – WOMENS UNDER 20 10 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 12 – BOYS UNDER 10     1 KILOMETRE (Racewalking Australia Event)

EVENT 13 – GIRLS UNDER 10    1 KILOMETRE (Racewalking Australia Event)

EVENT 14 – BOYS  UNDER 12    2 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 15 – GIRLS  UNDER 12   2 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 16 – BOYS UNDER 14     2 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 17 – GIRLS UNDER 14    2 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 18 – BOYS  UNDER 16    3 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 19 – GIRLS UNDER 16    3 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 20 – BOYS  UNDER 18    5 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

EVENT 21 – GIRLS UNDER 18    5 KILOMETRES (Racewalking Australia Event)

OUTRIGHT 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

HANDICAP 1st/2nd/3rd Trophy

TEAMS      1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medals (3)

 

EVENT 22 – WOMENS  5 KILOMETRES ( Racewalking Australia Event )

OUTRIGHT  1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal

MASTERS  Women 35 years & Over 1st/2nd/3rd ACT Walkers LBG Medal

HANDICAP  1st/2nd/3rd Trophy

TEAMS

FEDERATION 1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd RWA Medal (3)

MASTERS  Women 35 years&Over  1st Perpetual Trophy / 1st/2nd/3rd ACT Walkers LBG Medals (3)

 

 

**WINNERS OF OUTRIGHT INDIVIDUAL AWARDS CANNOT WIN A HANDICAP TROPHY***

 

(16) PERPETUAL TROPHIES

Perpetual Trophies awarded in 2015 must be returned (ENGRAVED) to the organisers on or before the day of the carnival. Current holders:

 

Mens 20 miles                                                 Quentin Rew (RWV)

Womens 20 miles                                            Karen O’Neill (RWV)

20 Miles Handicap                                          Darren Bown (SARWC)

20 Miles Teams                                               RWV1

20 Miles Masters Teams                                Not Awarded

Womens 10 Miles                                           Becki Smith (NSWRWC)

Womens Masters 10 Miles                             Cheryl Webb (NSWRWC)

Womens 10 Miles Teams                                NSWRWC1

Mens 10 Miles                                                 Adam Garganis (NSWRWC)

Mens Masters 10 Miles                                  Aaron McDonough (RWV)

Mens 10 Miles Teams                                     RWV1

Mens U20 10k                                                 Kyle Swan (RWV)

Mens U20 10k Teams                                                 NSWRWC1

Womens U20 10k                                           Tayla-Paige Billington (RWV)

Womens U20 10k Teams                                Not Awarded

Boys U10 1k                                                   Joel Prys (RWV)

Boys U10 1k Teams                                        RWV1

Girls U10 1k                                                   Gemma Lillie (RWV)

Girls U10 1k Teams                                       NSWRWC1

Boys U12 2k                                                   Josh Jensen (RWV)

Boys U12 2k Teams                                       RWV1

Girls U12 2k                                                   Allanah Pitcher (NSWRWC)

Girls U12 2k Teams                                       RWV1

Boys U14 2k                                                   Corey Dickson (RWV)

Boys U14 2k Teams                                        RWV1

Girls U14 2k                                                   Jemma Peart (RWV)

Girls U14 2k Teams                                       RWV1

Boys U16 3k                                                   Dylan Richardson (NSWRWC)

Boys U16 3k Teams                                        NSWRWC1

Girls U16 3k                                                   Gabby Hunt (ACTW))

Girls U16 3k Teams                                       NSWRWC1

Boys U18 5k                                                   Tyler Jones (NSWRWC)

Boys U18 5k Teams                                        NSWRWC1

Girls U18 5k                                                   Jemima Montag (RWV)

Girls U18 5k Teams                                       NSWRWC1

Womens 5k                                                    Danielle Walsh (SARWC)

Womens 5k Teams                                         SARWC1

Womens 5k Masters Teams                          ACTW1