Val’s Newsletter 16 Jul 15

www.actwalkers.com.au

Item 1 Events & Roster 18 July
Item 2 High Noon Walks 19 July
Item 3 Events & Roster 25 July.
Item 4 Reminder AGM & Summer Presentations 25 July.
Item 5 Australian Road Walking Championships Melbourne 30 August.

Hi All

Item 1
Saturday 18 July 2015 (Non Pointscore) Racewalking Australia Postal Challenge.
Venue: Molonglo Reach (Below RMC@Boat Shed). Map 20 E13
Distance/Times: 1.30pm 10k (Open, U20, Masters 35+)
2.00pm 8k, (U18). 5k (U16). 3k (U14). 2k (U12). 1.5k (U10).
Non Postal Challenge walkers may choose any event.
Race Director: Mark Worrall.
Walk Judges: Phil Reading(Chief), Peter Boden
Time Keepers: Jeff Hunt, Liz Wakerly.
Afternoon Tea: Jane Bates.

Item 2
Note that there is an AACT High Noon event this Sunday 19 July. There is a 1500m and 3000m race walk at 11.45am. There is a requirement to register 30 minutes before the start.

Item 3
Saturday 25 July 2015 (Pointscore No.14)
Venue: Lake Tuggeranong (near Scout Hall, Mortimer Lewis Drive. Map 31 Q9.
Distances/Times: 1.00pm Long Distance/Middle Distance 6.6k
1.05pm Short Distance 2k Mini Distance1k.

Race Director: Greg Durr.
Walk Judges: Jeff Hunt(Chief), Phillipa Hargrave.
Time Keepers: Greg Durr, Raine Thompson.
Afternoon Tea: Raine Thompson.

Item 4
The Club’s Annual General Meeting and Summer Awards Presentations will be held on Saturday 25 July immediately after the afternoon races. Please bring a plate.

Item 5
A separate email will be sent shortly giving details about the Australian Road Walking Championships & 2nd Racewalking Australia Carnival.

Regards,
Val

Australian Road Walking Championships & 2nd Racewalking Australian Carnival.

All Race Walkers are invited to participate in the Australian Road Walking Championships and 2nd Racewalking Australia Carnival to be held in Melbourne on Sunday 30 August 2015.

This is not only an opportunity for members to represent the ACT (Athletics ACT) providing they are members of an athletic club, eg NCG, AACT etc, and have achieved the qualifying time, but is open to all race walkers. The individual championships are conducted by Athletics Australia, while the teams and handicap components are sponsored by Racewalking Australia.

Entry for all events (except the U10 & Open 5k events- which are on the day) is on-line through the Athletics Australia website. Cost is $25 per event. Walkers 12 years and over only are able to nominate for more than one event, and only if the event is not being run concurrently. Entries close 16 August 2015. Attached is a draft timetable of events and more information may be found on either the Athletics Australia or Racewalking Australia websites.

Any athlete wishing to be considered for selection as a representative of the ACT (Athletics ACT) should submit their details to the Race Secretary robinwhyte42@bigpond.com by Friday 24 July 2015 with the following information–

Name:

Date of Birth:

Athletic Club:

Events [s] to be contested:

Best time[s] recorded this year over that distance[s]:
(if no time recorded best times for other distances) 2015 National Roadwalks Draft Timetable

Canberra Walking Results – 23 May 15

10K 1 Zoe Hunt 55:34 2 Ally Durr 57:08 3 Robin Whyte 01:05:20 4 Mick Saunders 01:09:30 5 Derek Robinson 01:10:50 6 Bryan Thomas 01:12:41 7 Monika Short 01:15:10 8 Rod Gilchrist 01:15:11 9 Jennifer Gilchrist 01:19:15 10 Doug Fitzgerald 01:24:26 11 Val Chesterton 01:28:19. 4K 1 Connor Frew 20:49 2 Callum Burns 21:01 3 Mitchell Baker 21:14 4 Gabby Hunt 21:28 5 Spencer Burns 22:12 6 Helena Bialecki 25:44 7 Greg Durr 29:00 8 David Mackenzie 31:35 9 Terry Munro 35:43 10 Bob Chapman 37:37 11 Cilla Chapman 38:34.

2K 1 Laura Burns 11:27 2 Ellen Vahey 11:27. 1K 1 Georgia Adamson 08:11 2 Georgia Frew 08:19 3 Jenni Watson 10:31.

Canberra Walking results – 30 May 15

Lake Gininderra

7.1K 1 Zoe Hunt 38:12 2 Ally Durr 38:31 3 Connor Frew 38:34 4 Callum Burns 38:44 5 Gabby Hunt 39:08 6 Ann Staunton-Jugovic 39:55 7 Kate Black 45:18 8 Robin Whyte 45:31 9 Mick Saunders 48:31 10 Derek Robinson 49:08 11 Dylan Eddowes 50:05 12 Greg Durr 51:24 13 Bob Parker 51:53 14 Barbara Eddowes 52:50 15 Rosemary Parker 53:04 16 Geoff Barker 54:51 17 Doug Fitzgerald 58:40 18 David Mackenzie 58:53 19 Val Chesterton 01:01:03 20 Terry Munro 01:01:06 21 Helen Munro 01:07:56 Brendon Reading DNF.

2K1 Mitchell Baker 10:06 2 Spencer Burns 10:28 3 Laura Burns 11:30 4 Ellen Vahey 13:54 5 Robyn Saunders 15:51.

1K 1 Tom Hunt 05:15 2 Harry Baker 07:01.

Canberra Walking Results – 13 June 15

Lake Tuggeranong

6.6k 1 Connor Frew 34:57 2 Mitchell Baker 34:58 3 Callum Burns 36:52 4 Ann Staunton-Jugovic 37:12 5 Gabby Hunt 37:50 6 Peter Baker 42:01 7 Dylan Eddowes 42:43 8 Robin Whyte 43:06 9 Helena Bialecki 43:17 10 Greg Durr 46:30 11 Bryan Thomas 46:43 12 Barbara Eddowes 47:08 13 Rod Gilchrist 47:41 14 Derek Robinson 48:11 15 Monika Short 49:21 16 Geoff Barker 50:39 17 Jennifer Gilchrist 51:22 18 Doug Fitzgerald 53:21 19 Warren Butler 55:10 20 Val Chesterton 58:48.

2k 1 Tom Hunt 11:13 2 Laura Burns 11:28 3 Jack Thackray 18:04.

1k 1 Georgia Frew 08:42.

Canberra Walking results – 20 June 15

10k 1 Ann Staunton-Jugovic 56:31 2 Bob Parker 01:14:46 3 Geoff Barker 01:17:43 4 Doug Fitzgerald 01:21:33 5 Bob Chapman 01:36:37. 5k 1 Connor Frew 25:43 2 Mitchell Baker 25:49 3 Gabby Hunt 26:03 4 Zoe Hunt 26:20 5 Tim Fraser 30:04 6 Callum Burns 30:05 7 Kate Black 30:35 8 Peter Baker 31:04 9 Helena Bialecki 31:39 10 Jane Bates 35:45 11 Jenny Reading 36:26 12 Rosemary Parker 36:46 13 Warren Butler 42:37 14 Terry Munro 44:03 15 Cilla Chapman 45:05 16 Jack Thackray 46:32. 3k 1 Spencer Burns 15:58 2 Nola de Chazal 34:19. 1.5k 1 Laura Burns 08:37 2 Jennifer Alley 08:42 3 Katie Alley 08:43 4 Harry Baker 10:37 5 Georgia Frew 12:57 6 Hana Jugovic 13:08.

Canberra Walking Results – 27 June 15

Lake Ginninderra

 

12k 1 Ann Staunton-Jugovic 01:10:44 2 Robin Whyte 01:19:07 3 Bob Parker 01:29:47 4 Geoff Barker 01:31:35 5 Doug Fitzgerald 01:38:29 6 Warren Butler 01:50:58 Val Chesterton DNF Derek Robinson DNF.

6k 1 Connor Frew 30:35 2 Mitchell Baker 30:37 3 Callum Burns 31:45 4 Gabby Hunt 32:00 5 Spencer Burns 33:56 6 Tim Fraser 38:32 7 Greg Durr 41:27 8 Rosemary Parker 45:39 9 Terry Munro 52:24 10 Helen Munro 57:54 David Mackenzie DNF.

2k 1 Laura Burns 12:04 2 Helena Bialecki 12:42 3 Jack Thackray 17:55.

1k 1 Georgia Frew 8:53.

Canberra Walking Results – 4 Jul 15

4/7/2015 Jerrabomberra Wetlands

 

Handicap Starts 8k (Place,Name,Time,Start) 1 Warren Butler 01:07:30 (03:25) 2 Ann Staunton-Jugovic 45:50 (26:05) 3 Greg Durr 57:13 (14:45) 4 Robin Whyte 52:27 (19:35) 5 Bob Parker 59:35 (12:35) 6 Doug Fitzgerald 01:05:52 (07:00) 7 Monika Short 01:00:14 (13:00) 8 Geoff Barker 01:01:52 (11:30) 9 Bryan Thomas 58:08 (15:20) 10 Ally Durr 46:11 (27:25) 11 Val Chesterton 01:14:45 (00:00).

4k 1 Callum Burns 20:45 (52:10) 2 Spencer Burns 22:16 (50:50) 3 Connor Frew 20:11 (52:55) 4 Mitchell Baker 20:13 (52:55) 5 Jack Thackray 37:18 (35:55) 6 Helena Bialecki 25:43 (47:40) 7 Terry Munro 33:44 (39:50) 8 David Mackenzie 32:21 (41:15) 9 Cilla Chapman 36:54 (37:05) 10 Rosemary Parker 30:01 (44:10) 11 Helen Munro 38:08 (36:10) 12 Dylan Eddowes 26:40 (47:45) 13 Raine Thompson 38:51 (35:40) 14 Jane Bates 29:44 (44:55) 15 Marilyn Banfield 30:45 (43:55) 16 Barbara Eddowes 29:30 (45:10) 17 Jennifer Alley 27:20 (47:55) 18 Katie Alley 27:36 (48:20).

2k 1 Laura Burns 11:31 (32:30) 2 Bob Chapman 17:58 (27:30) 3 Ellen Vahey 15:02 (30:40) 4 Nola de Chazal 24:00 (23:25).

1k 1 Harry Baker 06:39 (33:10) 2 Georgia Frew 08:28 (31:40) 3 Hana Jugovic 09:32 (32:00).

Canberra Walking results – 11 Jul 15

Dickson Pool

10k 1 Zoe Hunt 54:06 2 Robin Whyte 01:04:28 3 Bryan Thomas 01:11:23 4 Monika Short 01:13:44 5 Doug Fitzgerald 01:19:46. 4k 1 Mitchell Baker 20:33 2 Callum Burns 20:33 3 Gabby Hunt 22:28 4 Kate Black 24:09 5 Peter Baker 24:15 6 Tim Fraser 24:48 7 Helena Bialecki 24:50 8 Marilyn Banfield 30:55 9 Terry Munro 33:02 10 Cilla Chapman 35:19 11 Jack Thackray 36:35 12 Helen Munro 38:05 Spencer Burns DNF. 2k 1 Laura Burns 11:35 2 Ellen Vahey 12:20 3 Harry Baker 16:35 4 Bob Chapman 16:41.